Бібліотека і правова освіта учнів.

Людина її права і свободи проголошено стратегічним конституційним пріоритетом української Держави. Захищаючи права дітей – дорослі захищають своє майбутнє. Інвестиції, вкладені у дитинство повертаються суспільству сторицею. Наша держава є учасницею Міжнародних договорів і угод, спрямованих на захист і гарантування прав та інтересів українських дітей, на досягнення їхнього добробуту. Права дитини визначено у Конституції України – Основному Законі нашої держави, а також Законі України „Про охорону дитинства”.

Цілий ряд законодавчих актів, спрямованих на захист та покращення умов життя дітей з неблагополучних сімей, дітей-сиріт та безпритульних дітей прийнято в нашій державі останнім часом. З 2005 року розпочато активне втілення у життя державної програми з подолання дитячої бездоглядності. Важливо, що показником здоров’я суспільства, його цивілізованості у сьогоднішньому світі є права людини, дитини. З кожним роком удосконалюється законодавство України у сфері захисту прав дітей та здійснюються важливі кроки з правової освіти сучасних учнів.

Бібліотекарі намагаються допомагати сучасним учням в оволодінні основами правової культури, розширенні правових знань, використовуючи бібліотечні форми і методи впливу на формування високої відповідальності дітей перед суспільством і державою, а також у вихованні молодих людей в дусі безумовного дотримання норм суспільної моралі і права.

Останніми роками в шкільних бібліотеках набуто цікавий досвід з правового, морального та громадянського виховання дітей і підлітків. Важливе місце в цій роботі займає широкий спектр форм і методів роботи з превентивного виховання, тобто дії, щодо упередження деструктивної поведінки дітей та підлітків, профілактики алкоголізму, наркоманії, СНІДу, хибного способу життя взагалі. Для успішної реалізації цих завдань у бібліотеках використовуються різноманітні форми і методи роботи. Адже, загально відомо, що бібліотека є комунікаційною ланкою між особистістю, суспільством і державою.

Одним із основних завдань бібліотек на виконання Національної програми правової освіти населення є популяризація юридичної літератури серед різних читацьких груп дітей та надання допомоги користувачам в процесі реалізації конституційного права в доступі до джерел офіційної правової інформації та створення орієнтиру у світі права і закону.

Правова література складає невеличку частину фонду, вона представлена на виставках "Якби я знав Закон", "Наші символи", "На краю прірви". В основному, її використовують учні 9-11 класів.

/Files/images/право 2.jpg

Читачів цікавлять такі теми як:

- „Охорона прав дитини у світі та Україні”;

- „Злочинність у підлітковому середовищі”;

- „Нове у законодавстві про працю”;

- „Міжнародні законодавчі акти про права дитини”;

- „Сімейний кодекс: основні аспекти та зміни”.

Останнім часом актуальними стають питання булінгу в закладах освіти.

Образливі прізвиська, глузування, піддражнювання, підніжки, стусани з боку одного або групи учнів щодо однокласника чи однокласниці – це ознаки нездорових стосунків, які можуть призвести до цькування — регулярного, повторюваного день у день знущання.

Регулярне та цілеспрямоване нанесення фізичної й душевної шкоди стало об’єктом уваги науковців і педагогів, починаючи з 70-х років минулого століття, й отримало спеціальну назву – булінґ. Прикметною ознакою булінґу є довготривале «відторгнення» дитини її соціальним оточенням.

Найчастіше булінґ відбувається в таких місцях, де контроль з боку дорослих менший або взагалі його нема. Це може бути шкільний двір, сходи, коридори, вбиральні, роздягальні, спортивні майданчики. У деяких випадках дитина може піддаватися знущанням і поза територією школи, кривдники можуть перестріти її на шляху до дому. Навіть удома жертву булінґу можуть продовжувати цькувати, надсилаючи образливі повідомлення на телефон або через соціальні мережі.

В бібліотеці оформлено виставку "Викреслі булінг!!!", там ви знайдете статті "Що таке булінг?" "Як захисттися від булінгу" та інші. Також е розробки заходів, уроків, презентації в електронному вигляді.

Український інститут дослідження екстремізму та Інформаційне агентство «Главком» за підтримки Уповноваженого президента України з прав дитини презентують спеціальний проект з протидії булінгу в школі «Стоп шкільний терор» («Безпечна школа»).

https://glavcom.ua/specprojects/stopbullying.html

Запити користувачів-дітей правового характеру стають темою для підготовки та проведення тематичних Днів інформації. За допомогою бібліотекаря, вчителя правознавства, психолога по класах проводиться ряд комплексних інформаційно-просвітніх заходів „Здоров’я тіла та душі”, „Дорога в безодню”, „Наркотики – проблема особистості, наркотики – проблема суспільства”, „Умій сказати – „ні”, „Біля небезпечної межі”, „СНІД – загроза людства”, "Запобігання насильства в сім'ї".

В бібліотеці є електронна база даних з питань правової освіти, це нормативна документація, посібники, статті, комп’ютерні презентації, розробки бесід, уроків, масових заходів, переліки літератури, Інтернет-сайтів з права та інша корисна та цікава інформація.

Напрямками і формами роботи бібліотеки щодо правової освіти учнів є:

виставки літератури; зустрічі та консультації; правові години; турніри.

Тематика заходів розкриває важливі аспекти правової культури та підвищує знання учнів у рамках цивільного права, морально-правових норм поведінки їх у суспільстві.

Дуже важлива також в роботі бібліотеки тема громадянської освіти. Наприклад, бесіда „Що означає відчути себе громадянином своєї Держави?” (для учнів 8-х – 9-х класів)

Практика доводить – чим краще батьки і діти орієнтуються у нормах права, тим критичніше оцінює свої вчинки, активно підпорядковуючи їх інтересам суспільства і, в кінцевому результаті, більш активно і дієво сприяють загальній справі – вихованню правосвідомої дитини.

Інтернет-ресурси «Права дітей»

· Український фонд "Благополуччя дітей"

http://www.childfund.org.ua/

· Конвенція про права дитини

http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=995_021

· Міжнародна благодійна організація "Надія і житло для дітей"

http://www.hopeandhomes.org.ua·

· Харківська правозахисна група. Правозахисні кампанії, методики і рекомендації захисту прав людини, новини, періодика з прав людини

http://www.khpg.org

Кiлькiсть переглядiв: 1807